Mgr. Radim Štampach, Ph.D.
Kotlářská 267/2
611 37 Brno
telefon: | 549 49 6640 |
---|---|
e‑mail: |
Týmy Lékařů bez hranic, Červeného kříže a dalších humanitárních organizací často působí v oblastech, pro které neexistují dostatečně podrobné mapy. Bez map přitom není možné plánovat očkovací kampaně, vyhodnocovat zdravotnická data ani provádět epidemiologické analýzy.
Proto vzniklo humanitární mapování. V rámci něj humanitární organizace společně s dobrovolníky po celém světě vytvářejí podle satelitních snímků mapy krizemi ohrožených oblastí. Dobrovolníci z různých zemí tak mohou mapováním na dálku z bezpečí domova přispět například k aktualizaci map v oblastech postižených nemocemi nebo přírodními katastrofami, ke koordinaci týmů v terénu nebo k plánování zdravotnických aktivit.
Využívá se k tomu prostředí svobodné editovatelné mapy světa OpenStreetMap. Humanitární mapování v OpenStreetMap koordinuje a technicky zajišťuje Humanitární OpenStreetMap Team. Ten je spolu s významnými humanitárními organizacemi zakladatelem celosvětového projektu Missing Maps. Jeho významnou součástí je i česká a slovenská komunita, do které patří i naše skupina Missing Maps Brno.
Česká a slovenská komunita projektu Missing Maps patří mezi nejaktivnější na světě - jak počtem mapujících dobrovolníků, tak počtem mapathonů a množstvím vytvořených dat. Česká a slovenská komunita je v úzkém spojení s organizací Lékaři bez hranic. Ale data tvoříme i pro jiné humanitární organizace.
Mapovat může každý sám z domova (více se dozvíte např. na těchto stránkách pro začátečníky), ale zábavnější je mapovat ve skupině kamarádů, se kterými můžete debatovat a sdílet zkušenosti. Proto se pořádají mapovací setkání, kde skupina dobrovolníků společně mapuje určitou oblast. Těmto setkáním se říká mapathony. Jejich náplní není jen společné mapování, účastníci se něco dozví o mapované oblasti a o důvodech, proč je na daném místě potřeba zásah humanitární organizace. Účastníci mapathonů mají také možnost absolvovat různá školení, kde získávají nové znalosti jak lépe mapovat - od začátečníků, přes pokročilé mapéry až po kontrolory vytvořených dat. Mapathon je jedinečnou možností, jak se s mapováním seznámit, naučit se jej, zlepšit své dovednosti nebo pomoci ostatním, kteří se teprve učí.
První český mapathon proběhl v květnu 2016 v Praze. Druhým českým městem, kde se uskutečnil mapathon, bylo Brno - v listopadu 2016. Od té doby se v Brně pořádají mapathony pravidelně. Naše skupina organizátorů pod názvem Missing Maps Brno pořádá mapathony v Brně na různých místech: na Geografickém ústavu, v rámci různých konferencí nebo ve firmách, které se rozhodnou mapathon hostit ve svých prostorách. Členové organizačního týmu Missing Maps Brno se podílejí na organizaci mapathonů i v jiných městech Česka a Slovenska. Velká část členů Missing Maps Brno je spojena s Geografickým ústavem - jsou mezi námi učitelé, doktorandi, studenti i absolventi.
Geografickému ústavu velice děkujeme za možnost využívat prostory a techniku ústavu a provádět propagaci humanitárního mapování mezi studenty!
Na klasickém mapathonu (někdy nazývané "prezenční") se dobrovolníci sejdou na jednom místě a mapují společně. Výhodou je, že si mohou dobrovolníci navzájem radit a po mapathonu mohou jít společně třeba na pivo.
V době pandemie (v první polovině roku 2020) se řada mapathonů přesunula do prostředí internetu a vznikly online mapathony. Jejich výhodou je, že se mohou zúčastnit i ti, pro které je místo klasického mapathonu příliš vzdálené. Často u nich nelze u nich určit, zda jde o mapathon brněnský, pražský apod. Účastní se jich organizátoři a účastníci z různých měst Česka a Slovenska. V následujícím seznamu je proto jen málo brněnských mapathonů v letech 2020-2022. Organizátoři Missing Maps Brno v té době nelenošili a vypomáhali (a dále vypomáhají) s online mapathony pořádanými dalšími skupinami české a slovenské komunity projektu Missing Maps.
V posledních měsících se organizátoři snaží obnovit klasické mapathony, kdy všichni mapují (a baví se) společně na jednom místě, ale zároveň chtějí ponechat výhodu online mapathonu - možnost vzdálených účastníků připojit se online. Tak vznikly hybridní mapathony, které kombinují mapování ve skupině na určitém místě s možností připojit se k mapathonu online z jiných měst. Do pořádání těchto hybridních brněnských mapathonů se v roce 2022 zapojila i skupina Missing Maps Brno.
Mimochodem, víte, že jeden člověk může během tříhodinového mapathonu stihnout kontrolovat data např. 36 hodin? Ano, je to možné i bez stroje času. Pokud vás zajímá, jak je to možné, tak se nás zeptejte na některém z příštích mapathonů. Rádi vás to naučíme!
telefon: | 549 49 6640 |
---|---|
e‑mail: |
O projektu:
Pro zájemce, kteří se chtějí zapojit do mapování nebo do organizace mapathonů: