Březnový brněnský Missing Maps mapathon na Geografickém ústavu

 

Přijďte podpořit práci Lékařů bez hranic tím, že pomůžete do otevřené mapy světa OpenStreetMap zmapovat místa, která jsou ohrožena humanitárními krizemi.

Členové Missing maps Brno pomáhají na různých mapathonech v Česku, Slovensku i jinde po světě. Je čas, aby se mapathon konal zase i na jejich domácí půdě - na Masarykově univerzitě.

Ale po internetu se mohou připojit i účastníci z jiných měst a zemí, protože akce bude hybridní. Odkaz pro připojení budeme zaregistrovaným účastníkům rozesílat před mapathonem.

Registraci a více informací najdete zde:

https://is.muni.cz/go/t19lsp

Co se na mapathonu bude dít?

Na mapathonu budeme společně podle satelitních snímků vytvářet v OpenStreetMap mapu jednoho z míst, na kterém působí Lékaři bez hranic. Nejspíše budeme mapovat oblast města Magaria v Nigeru. Zmapovaná data budou využita při epidemiologickém průzkumu a sprejování vnitřků budov proti malárii.

Pokud nemáte zkušenosti, nevadí. Všechno se na místě naučíte a po krátkém školení už budete moci sami mapovat. Pokud máte zkušenosti, tím lépe. Budeme pracovat ve dvou skupinách:

• Mapéři se budou mít možnost naučit program JOSM – volně dostupný editor pro OpenStreetMap, který podle našich zkušeností umožňuje mapovat rychle a přitom kvalitně.

• Ti, kteří už umí alespoň základy JOSM, se mohou vyškolit na validátory, kteří kontrolují výsledky práce dalších mapérů.

Validátoři jsou nedostatkoví a v komunitě vážení, tak se přidejte! Nebojte se toho, kontrolování je mnohem jednodušší, než to zní.

Samozřejmě, zváni jsou i zkušení uživatelé, kteří už žádné školení nepotřebují a chtějí jen nerušeně mapovat či validovat.

Pokud již patříte mezi zkušené a chtěli byste se přidat do organizačního týmu, tak se na tom na mapathonu rádi domluvíme.

Co potřebujete?

Není potřeba mít předchozí zkušenosti. Veškeré nástroje jsou zdarma a open source.

Mapéři bez vlastního notebooku budou moci použít počítače v počítačové učebně. Pokud chcete pracovat na svém vlastním notebooku, tak je potřeba si přinést i myš a mít předem nainstalovaný program JOSM.

Stabilní bezdrátové připojení k internetu bude zajištěno.

Mám si něco připravit?

Pokud ještě nemáte účet na OpenStreetMap, vytvořte si ho zde: https://www.openstreetmap.org/user/new.

Budeme mapovat v programu JOSM, je tedy potřeba ho mít předem naistalován. Je volně ke stažení na adrese https://josm.openstreetmap.de. Program vyžaduje nainstalovaný programovací jazyk Java.

Pokud chcete být ve skupině validátorů, je výhodou již alespoň základní znalost editoru JOSM. Ideální je proto nejdříve absolvovat mapathon ve skupině JOSM a na následujícím mapathonu přejít k validátorům.

Těší se na Vás Geografický ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, organizační tým brněnských mapathonů Missing Maps Brno, združení Geokomunita, Lékaři bez hranic, dobrovolníci Missing Maps SlovakiaMissing Maps Olomouc.

Bližší informace: Radim Štampach (stampach@mail.muni.cz)

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info