Vzpomínka na RNDr. Miroslava Koláře, CSc.

9. 1. 2024

Pan RNDr. Miroslav Kolář, CSc. se narodil 17. 5. 1947 v Telči, okr. Jihlava. Vystudoval obor Matematika – Geografie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity (SCI MUNI) a ve své pedagogické činnosti se od roku 1972 zaměřil zpočátku na výuku v hydrologii, vodním hospodářství a synoptické meteorologii. Vyučoval jak v magisterském, tak i bakalářském studiu odborného i učitelského zaměření, i ve studiu doktorandském, dříve též v rozšiřujícím, doplňujícím a do školního r. 1994/95 též v SPZ. Byl školitelem bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů. Kromě toho v letech 1976/77–1981/82 vyučoval v doškolovacím studiu učitelů (tehdejší PGS) a v období 1980/81–1981/82 v rekvalifikačním učitelském studiu. Několik let působil jako externí učitel na Vysoké škole zemědělské v Brně a po řadu let též na Pedagogické fakultě MUNI. Vedl základní i výběrové přednášky, cvičení, semináře, terénní cvičení a exkurze, i v zahraniční. Po řadu let působil v komisích pro státní závěrečné, rigorózní a doktorské zkoušky, resp. odborné zkoušky v doktorském studiu. Za dobu své pedagogické práce vedl a oponoval desítky diplomových a bakalářských prací a geografických projektů. Každoročně a velmi rád přednášel na Univerzitě III. věku organizované MUNI a měl též popularizační přednášky pro širokou veřejnost, aj. Je mj. spoluautorem VŠ učebnice a vysokoškolského skripta. Na plný úvazek pracoval do roku 2014, činnost na MUNI ukončil v r. 2019.

Ve výzkumné práci se orientoval zejména na fyzickogeografickou problematiku s využitím vyšších matematicko-statistických metod, na životní prostředí s akcentem na prognózní praxi a v posledních 20 letech na aplikační možnosti geografických informačních systémů (GIS). Publikoval řadu monografií a původních vědeckých prací, podílel se na odborných expertízách.

Řešil i významné domácí a mezinárodní projekty, na jejichž přípravě se přímo podílel a hrál v ní významnou roli, oceňovanou jak v Československu, ČR, EU a řadě dalších mimoevropských zemí.

V ČR řešil tyto projekty (poskytovatel projektu):

• 1995–1997: Tvorba GIS v ČR: současný stav, bariéry růstu, podmínky optimálního rozvoje a aplikací v mezinárodním kontextu; Digitální ortofotografie a GIS v pozemkových úpravách (GA ČR);
  • 1996–1998: Aditivní stochastické modely - rozvoj, počítačová implementace a užití k identifikaci změn v oblasti životního prostředí (GA ČR);
  • 1996: Počítačová podpora interdisciplinárního studia matematika a geografie (FRVŠ);
  • 2004–2007: Mobilní sběr prostorových dat pro mapování v reálném čase (AV ČR);
  • 2004 –2007:Management geografických informací a znalostí – SprávaDat(AV ČR);
  • 2005–2011: Dynamická geovizualizace v krizovém managementu. (Výzkumný záměr MŠMT);
  • 2008–2009: Vizualizace zdravotních dat pro podporu interdisciplinárního vzdělávání a vztahů s veřejností (VISUALHEALTH) (MŠMT).

Mezinárodní projekty byly tyto:

• 1997–2001: Administration Data Boundary Service for the CEEC;
  • 1998–1999: Floodplain. (EU – PHARE-CREDO); 2001–2002: Wirelessinfo (EU – INCO-COPERNICUS);
  • 2010–2011: China-Czech project Flood Monitoring and Risk Evaluation Based on Remote Sensing and GIS (FLOODRISK), (program Kontakt, MŠMT ČR);
  • 2010–2012: Lidský potenciál pro informační společnost využívající prostorová data (Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost);
  • 2017–2020: Czech China INTER-Excellence, INTER-ACTION Dynamic Mapping Methods Oriented to Risk and Disaster Management in the Era of Big Data (Masaryk University and Nanjing Normal University) (MŠMT).

Po celou dobu také spolupracoval s Českým hydrometeorologickým ústavem v Brně.

Účastnil se i zahraničních geografických, kartografických a geoinformatických konferencí: Polsko, Francie, Maďarsko, Bulharsko, Čína, Španělsko, Švédsko, Kanada, Jihoafrická republika, Kolumbie, Austrálie, Thajsko.

Významně se podílel na organizaci 15 konferencí (zejména konferencí GIS Brno). Jménem MUNI byl členem Odborné pracovní skupiny Výboru pro civilní nouzové plánování (VCNP) pro koordinaci bezpečnostního výzkumu při Generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru v Praze.

Byl místopředsedou představenstva zájmového sdružení právnických osob sdružení WIRELESSINFO a člen Československé, resp. České meteorologické společnosti při ČSAV, kde zastával funkci předsedy, resp. místopředsedy brněnské pobočky, a byl i člen jejího hlavního výboru; podílel se na činnosti Evropské meteorologické společnosti a byl dlouholetým členem Československé, resp. České geografické společnosti při ČSAV.

Z významných veřejně-prospěšných funkcí byl zástupcem Masarykovy univerzity v Radě vysokých škol, člen ekonomické komise, člen Akademického senátu MUNI a později i místopředseda a předseda zaměstnanecké komory. Jako člen ekonomické komise se podílel i na tvorbě rozpočtu MUNI.

Přes všechny uvedené funkce a aktivity byl Mirek dobrým, moudrým, strategicky myslícím člověkem, který dokázal věci dotahovat do konce. Pro svou družnou povahu a ochotu kdykoliv pomoci, jakož i smysl pro humor, byl populární mezi učiteli, zaměstnanci a studenty nejen na katedře, resp. Geografickém ústavu, ale i na celé přírodovědecké fakultě. Znala ho a se smutkem na něj vzpomíná i řada kolegů na MUNI a všech pracovištích, s nimiž přicházel do kontaktu doma i v zahraničí.

Milý Mirku, tvůj optimismus, zkušenosti, dobré srdce i citlivý přístup k lidem, nám budou všem moc chybět. Čest Tvé světlé památce.

Milan Konečný

Bez popisku

S naším kolegou dr. Miroslavem Kolářem jsme se rozloučili dne 28. 12. 2023 v Hustopečích.

Čest jeho památce.

Bez popisku