Ve středu 11. 12. 2024 byl oficiálně, leč pracovně, zahájen v režii Geografického ústavu česko-slovenský projekt, navazující a prohlubující dosavadní přeshraniční spolupráci s partnerskou Univerzitou Komenského v Bratislavě. Název, resp. řešené téma představuje v soudobém regionálním rozvoji, vzájemném poznávání (zde v poněkud netypickém/novém pohraničí) a evropské integraci, jejím regionálním až lokálním rozměru, významnou součást. Proto akce byla koncipována nejen jako seznámení a představení partnerských institucí (pracovišť), ale taktéž k prezentaci pohledu rozmanitých institucí činných v této problematice.
V úvodním slově pan proděkan C. Hofr připomněl tradiční spolupráci se slovenskými kolegy, mj. sahající pochopitelně i do období před sametovou revolucí. Ředitel ústavu P. Kubíček se zaměřil na výzkumné aktivity různých směrů, pěstovaných na GÚ, a to často s přesahem nejen do sousedních států (vč. Slovenska), ale až v měřítku (středo)evropském až světovém.
V následujícím bloku dostali prostor experti, reprezentující – v souladu s přístupem územním (hierarchickým) – více či méně zainteresované subjekty. Zástupce Krajského úřadu Jihomoravského kraje M. Knettigová se, při neúčasti národní úrovně (MMR ČR), věnovala představení programu přeshraniční spolupráce INTERREG VI-A jak s Rakouskem, tak Slovenskem s důrazem na shodné a odlišné rysy. Představitelka Euroregionu Bílé-Biele Karpaty J. Smutná se zaměřila na fungování Fondu malých projektů, neboť právě ERBBK (se sídlem ve Zlíně) působí v tomto programovém období (2021-2027) jako správce FMP, jednoho z velkých projektů v CZ-SK dotačním území zahrnujícím oboustranně 3+3 kraje. Chybět nemohl Euroregion Pomoraví, V. Gašpar se s námi podělil o dlouhodobé zkušenosti s přeshraniční spoluprací s oběma sousedními regiony (Weinviertel, Záhorie). Přeshraniční spolupráce na komunální/lokální úrovni je „denním chlebem“ A. Okénky, starosty obce Nová Lhota (jakož i reprezentanta Sdružení místních samospráv), a to i v podmínkách, kde na Slovensko žádná komunikace nevede…
Nezbytná, stejně tak milá, byla účast slovenských partnerů projektu CZ-SK T-T. Hlavním přeshraničním partnerem je v úvodu zmíněná UNIBA, konkrétně Katedra ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja Prírodovedeckej fakulty. V. Slavík, kontaktní osoba dobře znám/a i české geografické komunitě, ve své prezentaci seznámil – nejen početné studentské publikum, účastníky projektu – jak s pracovištěm, tak s angažovaností při reformě veřejné správy na celostátní úrovni. Další pohled za společnou hranici obstarala Z. Špačeková, zastupující Združenie miest a obcí Slovenska. Obdiv zaslouží rozsah a stabilita členské základny (95 % všech obcí), 2/5 příhraničních samospráv pak deklarují pravidelnou spolupráci s obcí/městem v Česku.
Po „povinné teorii“ přišlo na řadu představení vlastního projektu, kterého se ujal řešitel za CZ-stranu M. Jeřábek. Soustředil se na rámcové podmínky řešení, těžiště pak spočívalo v deskripci dílčích aktivit vč. jejich harmonogramu. Ty se rozběhnou počátkem jarního semestru v rámci výuky relevantních předmětů, a to paralelně na obou VŠ. Jakousi předcházející etapou se stala analýza partnerských vztahů 15 okresních měst krajů Jihomoravského, Zlínského a Moravskoslezského, realizovaná studenty již během podzimního semestru a prezentovaná na závěr úvodního workshopu.
Projekt, který jsme právě zahájili, usiluje mj. o úzké propojení akademického výzkumu s realitou veřejné správy v Česku a na Slovensku. Pro studenty představuje možnost participace, a to jak při kabinetním výzkumu, tak – možná zejména – při výzkumu v terénu, neboť právě poznání skutečné situace v partnerství měst a obcí – je záměrem/cílem projektu. Za sebe snad mohu dodat, že se na to moc těším.
Milan Jeřábek, jerabek@sci.muni.cz