Announcement
We are pleased to announce that the first students of our M.Sc. programme Geography of Global Environmental Change have successfully completed their studies.
Congratulations to Emiola, Augustine, Yunshuo and Refayili!
Ve středu 11. 12. 2024 byl oficiálně, leč pracovně, zahájen v režii Geografického ústavu česko-slovenský projekt, navazující a prohlubující dosavadní přeshraniční spolupráci s partnerskou Univerzitou Komenského v Bratislavě. Název, resp. řešené téma představuje v soudobém regionálním rozvoji, vzájemném poznávání (zde v poněkud netypickém/novém pohraničí) a evropské integraci, jejím regionálním až lokálním rozměru, významnou součást. Proto akce byla koncipována nejen jako seznámení a představení partnerských institucí (pracovišť), ale taktéž k prezentaci pohledu rozmanitých institucí činných v této problematice.
V úvodním slově pan proděkan C. Hofr připomněl tradiční spolupráci se slovenskými kolegy, mj. sahající pochopitelně i do období před sametovou revolucí. Ředitel ústavu P. Kubíček se zaměřil na výzkumné aktivity různých směrů, pěstovaných na GÚ, a to často s přesahem nejen do sousedních států (vč. Slovenska), ale až v měřítku (středo)evropském až světovém.
V následujícím bloku dostali prostor experti, reprezentující – v souladu s přístupem územním (hierarchickým) – více či méně zainteresované subjekty. Zástupce Krajského úřadu Jihomoravského kraje M. Knettigová se, při neúčasti národní úrovně (MMR ČR), věnovala představení programu přeshraniční spolupráce INTERREG VI-A jak s Rakouskem, tak Slovenskem s důrazem na shodné a odlišné rysy. Představitelka Euroregionu Bílé-Biele Karpaty J. Smutná se zaměřila na fungování Fondu malých projektů, neboť právě ERBBK (se sídlem ve Zlíně) působí v tomto programovém období (2021-2027) jako správce FMP, jednoho z velkých projektů v CZ-SK dotačním území zahrnujícím oboustranně 3+3 kraje. Chybět nemohl Euroregion Pomoraví, V. Gašpar se s námi podělil o dlouhodobé zkušenosti s přeshraniční spoluprací s oběma sousedními regiony (Weinviertel, Záhorie). Přeshraniční spolupráce na komunální/lokální úrovni je „denním chlebem“ A. Okénky, starosty obce Nová Lhota (jakož i reprezentanta Sdružení místních samospráv), a to i v podmínkách, kde na Slovensko žádná komunikace nevede…
Nezbytná, stejně tak milá, byla účast slovenských partnerů projektu CZ-SK T-T. Hlavním přeshraničním partnerem je v úvodu zmíněná UNIBA, konkrétně Katedra ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja Prírodovedeckej fakulty. V. Slavík, kontaktní osoba dobře znám/a i české geografické komunitě, ve své prezentaci seznámil – nejen početné studentské publikum, účastníky projektu – jak s pracovištěm, tak s angažovaností při reformě veřejné správy na celostátní úrovni. Další pohled za společnou hranici obstarala Z. Špačeková, zastupující Združenie miest a obcí Slovenska. Obdiv zaslouží rozsah a stabilita členské základny (95 % všech obcí), 2/5 příhraničních samospráv pak deklarují pravidelnou spolupráci s obcí/městem v Česku.
Po „povinné teorii“ přišlo na řadu představení vlastního projektu, kterého se ujal řešitel za CZ-stranu M. Jeřábek. Soustředil se na rámcové podmínky řešení, těžiště pak spočívalo v deskripci dílčích aktivit vč. jejich harmonogramu. Ty se rozběhnou počátkem jarního semestru v rámci výuky relevantních předmětů, a to paralelně na obou VŠ. Jakousi předcházející etapou se stala analýza partnerských vztahů 15 okresních měst krajů Jihomoravského, Zlínského a Moravskoslezského, realizovaná studenty již během podzimního semestru a prezentovaná na závěr úvodního workshopu.
Projekt, který jsme právě zahájili, usiluje mj. o úzké propojení akademického výzkumu s realitou veřejné správy v Česku a na Slovensku. Pro studenty představuje možnost participace, a to jak při kabinetním výzkumu, tak – možná zejména – při výzkumu v terénu, neboť právě poznání skutečné situace v partnerství měst a obcí – je záměrem/cílem projektu. Za sebe snad mohu dodat, že se na to moc těším.
Milan Jeřábek, jerabek@sci.muni.cz
We are pleased to announce that the first students of our M.Sc. programme Geography of Global Environmental Change have successfully completed their studies.
Congratulations to Emiola, Augustine, Yunshuo and Refayili!
V rámci projektu CZ-SK Town-twinning – prostředek k poznávání a integraci jsme ve dnech 2.-6. června 2025 uskutečnili terénní šetření. V malé skupině studentů naší katedry a Univerzity Komenského v Bratislavě jsme se vydali do severní části česko/moravsko-slovenského pohraničí. Naším záměrem bylo se na místě seznámit s reálnou situací v oblasti town-twinningu.